reklama
kategoria: Zdrowie
4 grudzień 2024

Badania biochemiczne nad rolą oblin w jamie ustnej i układzie trawiennym

zdjęcie: Badania biochemiczne nad rolą oblin w jamie ustnej i układzie trawiennym / v49218930
v49218930
Obliny to specyficzne struktury obecne w mikrobiomie jamy ustnej, mogące mieć wpływ na zdrowie. Badaczka z Politechniki Wrocławskiej sprawdza, jaką rolę odgrywają w jamie ustnej oraz układzie trawiennym. Otrzymała na to europejski grant - podała uczelnia.
REKLAMA

Jak czytamy w komunikacie, dr inż. Marta Kolonko-Adamska z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej realizuje projekt dotyczący ekspresji i wstępnej analizy strukturalnej nowo odkrytych oblin.

„Na początku 2024 roku naukowcy odkryli wcześniej nieopisaną klasę fragmentów RNA kolonizujących jamę ustną i jelita ludzi. Co ważne, tzw. obeliski, jak nazwali je naukowcy, znaleziono w około 50 proc. przypadków badanego mikrobiomu jamy ustnej i 7 proc. mikrobiomu jelit” - opisała badaczka, cytowana w komunikacie.

Obeliski stanowią jednoniciowe koliste fragmenty RNA, których struktura przypomina cienkie pręciki obejmujące cały genom. Co ważne, w ich sekwencji obecne są otwarte ramki odczytu, które kodują nową superrodzinę białek zwanych oblinami.

„Strukturalne właściwości i funkcje oblin są obecnie nieznane, dlatego tak interesujące jest odkrycie ich potencjalnej roli w komórkach bakteryjnych oraz środowisku jamy ustnej i układzie trawiennym człowieka. Projekt jest dla mnie szczególnie intrygujący, ponieważ wciąż niejasny pozostaje wpływ obelisków i oblin na zdrowie człowieka, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą one zmienić aktywność genetyczną swoich bakteryjnych gospodarzy, co z kolei może wpłynąć na ludzkie geny” - zaznaczyła dr Kolonko-Adamska.

Wyjaśniła, że obeliski reprezentują nową, fascynującą klasę elementów RNA. Ich obecność w ludzkim mikrobiomie oraz potencjalne związki z patologiami i zdrowiem sugerują szeroki wpływ na medycynę, biologię molekularną i ekologię mikroorganizmów.

Na swój projekt badaczka otrzymała właśnie grant od organizacji FEBS (Federation of European Biochemical Societies) w wysokości 25 tys. euro. Federacja Europejskich Towarzystw Biochemicznych (FEBS) to międzynarodowe towarzystwo naukowe, promujące badania z zakresu biochemii, biologii molekularnej i pokrewnych obszarów na terenie Europy i krajów sąsiednich. Została założona w 1964 r. i zrzesza ponad 35 tys. członków w 39 towarzystwach naukowych.(PAP)

ros/ bar/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Koszalin
7.4°C
wschód słońca: 08:09
zachód słońca: 15:34
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Koszalinie

kiedy
2024-12-20 18:30
miejsce
Filharmonia Koszalińska, Koszalin,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-29 14:00
miejsce
Centrum Kultury 105 w Koszalinie,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 18:00
miejsce
Bałtycki Teatr Dramatyczny,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 21:00
miejsce
Centrum Kultury 105 w Koszalinie,...
wstęp biletowany