Nieformalne zloty i wyścigi uliczne - policjanci skutecznie przeciwdziałają niebezpiecznemu zjawisku! [WIDEO]
Uczestnicy takich zlotów, których konsekwencją są wyścigi organizowane przeważnie na obrzeżach miasta, często osiągają ogromne prędkości, które skutkują groźnymi kolizjami, wypadkami, a nawet śmiertelnymi tragediami. Nielegalne rajdy samochodowe to zagrożenie nie tylko dla samych kierowców, ale również dla postronnych osób, które nieświadomie znajdują się w rejonie nielegalnego zlotu. Warto pamiętać, że to nie ofiary znajdują się w niewłaściwym miejscu – to piraci drogowi nigdy nie powinni znaleźć się w przestrzeni publicznej za kierownicą.
W miniony weekend policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie ustalili, że na terenach podożynkowych może dojść do nieformalnego zlotu fanów szybkiej jazdy. Funkcjonariusze natychmiast podjęli działania i przeprowadzili szeroko zakrojoną kontrolę.
W wyniku akcji:
- skontrolowano 51 pojazdów,
- wylegitymowano 56 osób,
- ujawniono 44 wykroczenia,
- zatrzymano 19 dowodów rejestracyjnych,
- przebadano ponad 60 osób pod kątem trzeźwości – 2 osoby były pod wpływem środków odurzających,
- w zlocie uczestniczyło ponad 180 pojazdów,
- w 3 przypadkach skierowano zapytania do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Organizatorzy i uczestnicy tego typu wydarzeń działają w sposób zaplanowany i dyskretny wykorzystując zamknięte grupy w mediach społecznościowych, aplikacje do szybkiej komunikacji i specjalistyczne fora internetowe. Miejsca zlotów są zmieniane w ostatniej chwili, aby utrudnić działania służb. Wybierane są lokalizacje poza zasięgiem monitoringu – jak tereny przemysłowe, parkingi czy obrzeża miasta.
Mimo to, dzięki skutecznej pracy operacyjnej i zaangażowaniu policjantów, możliwe jest szybkie wykrywanie i neutralizowanie takich zagrożeń.
Nieformalne zloty i wyścigi to problem o charakterze ogólnokrajowym. Policjanci na terenie całej Polski prowadzą regularne działania rozpoznawcze i prewencyjne, monitorując środowiska motoryzacyjne, media społecznościowe oraz fora internetowe. W przypadku pozyskania informacji o możliwym zlocie – również niezapowiedzianym – funkcjonariusze reagują natychmiast, przeprowadzając kontrole drogowe, sprawdzając stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz legalność ich działań.
W wielu przypadkach działania te skutkują zatrzymaniem niebezpiecznych kierowców, eliminacją z ruchu niesprawnych pojazdów oraz ujawnieniem osób pod wpływem alkoholu lub narkotyków.
Policjanci przypominają, że ulice miast nie są torem wyścigowym, a na zachowania narażające życie i zdrowie innych będą stanowcze reakcje!
Zloty samochodowe i motocyklowe powinny być wcześniej zgłaszane - tylko wtedy można zadbać o bezpieczeństwo uczestników i postronnych osób!
nadkom. Monika Kosiec