10 czerwiec 2021

Morawiecki: Polska stosuje zasadę akceptacji szczepionek uznanych przez EMA

Mos.ru/CC BY 4.0/https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/
Polska stosuje zasadę akceptacji i uznania szczepionek uznanych przez Europejską Agencję Leków (EMA) - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki, pytany o to, czy Polska uzna stosowanie rosyjskiej szczepionki Sputnik.
REKLAMA

Premier Morawiecki pytany był na wspólnej konferencji prasowej z premierem Słowacji Eduardem Hegerem, o to czy Polska będzie uznawać szczepionkę Sputnik w ramach certyfikatów covidowych oraz jak to będzie wyglądało w przypadku Słowaków zaszczepionych tą szczepionką, którzy chcieliby przyjechać do Polski.

"W Polsce teraz rozpoczyna się ta dyskusja, która jest już bardziej zaawansowana właściwie w większości krajów europejskich, dotycząca certyfikacji i wzajemnej certyfikacji szczepień" - powiedział szef polskiego rządu.

Zwrócił uwagę, że wiele krajów w Europie stosuje coś w rodzaju wzajemnie uznawanych certyfikatów, "które umożliwiają przemieszczanie się z kraju do kraju bez konieczności poddawania się kwarantannie bądź wykonywania testów".

"I my tę dyskusję społeczną chcemy także przeprowadzić w krótkim czasie, ponieważ może się tak zdarzyć, że praktycznie cała Europa uzna wzajemne certyfikaty i Polska nie może też zostać jedyna na tym polu, i nie chce zostać jedyna" - powiedział Morawiecki.

Zaznaczył, że jeśli chodzi o szczepionki, to Polska stosuje zasadę akceptacji i uznania szczepionek uznanych przez Europejską Agencję Leków. "Więc te szczepionki, które tam zostały uznane, i stosowane są w Polsce, będą uznawane, to są głównie szczepionki firmy AstraZeneca, Pfizer BioNTech i Moderna. I wszelkie te, które są lub zostaną zaakceptowane przez Europejską Agencję Leków" - powiedział premier. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ rbk/ itm/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
zachodniopomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Koszalinie

kiedy
2021-08-20 19:15
miejsce
Katedra Niepokalanego Poczęcia...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-21 11:00
miejsce
Plener przy zjeździe DK 11, Bonin,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-21 20:00
miejsce
Dziedziniec Archiwum Państwowego,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-08-22 11:00
miejsce
Plener przy zjeździe DK 11, Bonin,...
wstęp biletowany